Zima konečně řekla své poslední slovo a venku zavládlo jaro. Pro někoho to znamená provést pověstný jarní úklid, pro řidiče to však přináší přípravu automobilu na novou sezónu. Zimní počasí totiž dává jeho jednotlivým komponentům celkem zabrat, a tak trochu té lásky a péče vždy přijde vhod.
Dopřejte vozu jarní koupel
Sůl, sníh, prach i mráz, to všechno jsou činitele, které příliš nepřispívají kondici laku vozu. Je proto vždy dobré na jaře automobil řádně umýt. Nejméně pracným řešením je mytí auta v myčce. Kartáče myčky se postarají o očistu auta ve velmi krátkém čase. Navíc lak ošetří i voskem a ideálně vám mohou umýt i podvozek. Právě tam se hromadí posypová sůl a nejlépe se daří korozi. Umytí vám může pomoci odhalit některá místa, kde vůz začíná tzv. kvést, a tak můžete s předstihem zasáhnout, než se rez začne více rozšiřovat. Pokud chcete svůj vůz umýt opravdu důkladně, rozhodně doporučujeme zvolit ruční mytí, při kterém pečlivě a dokonale umyjete a vyčistíte i ta nejhůře dostupná místa.
K jarní očistě exteriéru můžete přidat také očistu interiéru. Přes zimu se nám totiž moc nechce s vysavačem a kyblíkem s vodou poskakovat kolem vozu, a tak jsou první teplé jarní dny ideální příležitostí, jak kokpit dostat do stavu, za jaký se nebudete stydět.
Kontrola a seřízení pneumatik
S jarem již tradičně přichází také nutnost výměny pneumatik. Ideálním scénářem je obrátit se na profesionální pneuservis, kde vám kola přezují a provedou také potřebná vyvážení. Pokud si budete pneumatiky měnit svépomocí, nezapomeňte zkontrolovat jejich opotřebení, tedy hloubku dezénu. Zkontrolujte také stav samotných disků, hledejte praskliny a další defekty, které by mohly způsobit během jízdy potíže.
Stěrače stírají?
Námraza a soli na vozovce jsou kruté také vůči stěračům, konkrétně gumě, která má stěr okna na starosti. Opotřebovaný stěrač vás může dostat do prekérní situace v momentě, kdy začne prudká letní přeháňka, a stěrač nebude pracovat, jak má. Je proto lepší mít stěrač nový, který bude stírat správně.
Doplňte kapaliny
Po zimě je také vhodné zkontrolovat stav kapalin. Platí to zejména o kapalině do ostřikovačů. Dále je vhodné zkontrolovat stav oleje a důležité je sledovat také stav brzdové kapaliny.
Stav baterie
Zima je neúprosná i vůči bateriím, kterým nízké teploty nedělají vůbec dobře. V zimě musí pracovat daleko intenzivněji a je také velmi náchylná na vybití. Pokud máte podezření, že se s vámi loučí i vaše baterie, rozhodně si ji nechte přeměřit. Pokud měření nedopadne dobře, není vhodné čekat opět na zimní měsíce. Ano, baterie bude přes celé jaro, léto i podzim fungovat. Jakmile však přijdou první mrazíky, ráno již vůz nenastartujete a budete muset hledat alternativní způsob, jak se dostat do práce.
A když už máte nadzvednutou kapotu, podívejte se také na stav hnacích řemenů, případě vzduchových filtrů. V tomto případě je samozřejmě vždy lepší dát vůz na prohlídku k automechanikovi, který zkušeným okem dokáže okamžitě identifikovat problém.
Jarní kontrolu vozu zkrátka nepodceňujte a věnujte vozu alespoň 20 minut svého volného času. Uvidíte, že budete mít větší klid na duši a není nad to usedat za volant s jistotou, že vás vůz skutečně doveze tam, kam má.
TIP: pokud nemáte jistotu, že váš vůz je před novou sezónou v technicky bezvadném stavu, můžete využít služeb našeho autoservisu.