Možná se vám to také někdy stalo. Chtěli jste nasednout do auta a jet do práce, ale vůz na otočení klíčku vůbec nereagoval. Když jste pak otevřeli kapotu, uviděli jste spoušť, kterou za sebou nejčastěji na kabelech zanechává myš, kuna či jiní hlodavci. Jak se návštěvě těchto nezvaných hostů vyvarovat?
Kuny a myši se do motorového prostoru automobilů nejčastěji stěhují v chladných měsících. Láká je totiž teplo, které se pod kapotou ukrývá. Navíc když vozidlo hřeje i několik hodin po vypnutí motoru. A když už jsou hlodavci v tak zajímavém prostředí, začnou ho také náležitě prozkoumávat.
Nejčastější škodou je prožraná izolace a překousané kabely, které kuny kousat prostě baví, případně si bužírku chtějí odnést do hnízda. Problém je, že překousané kabely mohou vést až ke zničení řídící jednotky a zadření motoru.
Proto je dobré auto před návštěvou nezvaných hostů zcela ochránit. Rovnou zapomeňte na to, že kuně ublížíte nebo ji budete chytat do pastí. Tohle zvířátko je chráněné a zabití kuny je dokonce považována za trestný čin. Tím nejlepším způsobem je proto, především v zimě, vůz parkovat v garáži, do které se kuna nedostane. Myslete však na to, že kuně stačí díry o velikosti 6 cm, aby do prostoru pronikla.
Babské rady
Ne každý má ovšem k dispozici komfort v podobě garáže, a tak nezbývá než udělat vše proto, aby se kuně či jiným hlodavcům do auta vůbec nechtělo. K tomu může posloužit řada odpuzovacích triků či jiných podobných opatření.
Mezi často zmiňované patří aplikace lidských vlasů či psích chlupů do motorového prostoru. Citlivý čenich kun jim napoví, že se v místě pohyboval predátor, a proto se mu raději obloukem vyhnou. Dávejte však pozor, abyste instalací nepoškodili motor vozu.
S vyvinutým čichem kun souvisí také rada nanést do motorového prostoru vozidla vůni. Kunám by měl zavánět například citrusový vonný olej, ocet, čpavek, petrolej či savo. Můžete také vyzkoušet mýdlo či pepř nebo postříkat hadičky klasickou voňavkou.
Co nabízí trh?
Pokud se vám předešlé rady zdají příliš lidové a málo efektivní, můžete vyzkoušet i některý z produktů na trhu určených přímo na odpuzování kun. Jedná se o nejrůznější pachové odpuzovače ve spreji. Ty obsahují látku geraniol, obsaženou i v pelargóniích, která kunám zapáchá a nechtějí se k ní přibližovat. Aplikaci tohoto spreje je nutné pravidelně po několika týdnech opakovat.
Dále na trhu naleznete nejrůznější elektronické odpuzovače. Nejčastěji se setkáte s akustickými a ultrazvukovými odpuzovači. Jak již název napovídá, akustické vydávají zvuky, které jsou slyšitelné i lidským uchem, byť nejsou nikterak hlasité. Umisťují se přímo do motorového prostoru a kuny by měly plašit.
Komu by zvuk vadil, může sáhnout po ultrazvukovém odpuzovači, který již lidské ucho neslyší. Díky vysílání ve frekvenci 20 kHz však zvuk slyší kuny a je jim nepříjemný. Nevýhodou těchto odpuzovačů je však vyšší cena. Někdy také bývá problém s tím, že některé odpuzovače nedělají dobře elektroinstalaci vozidel.
Účinnou ochranou může být i speciální pojištění
Před řáděním kuny se můžete chránit také pasivně, a to pojištěním proti škodě způsobené škůdci. Několik pojišťoven nabízí možnost nechat si auto přímo proti kunám pojistit, přičemž pojištění bývá často součástí většího ochranného balíčku.