Léto se chýlí pomalu ke konci, ale období dovolených zdaleka nekončí. Pokud necestujeme do vyloženě exotických destinací, volíme k cestování vlastní automobil, kterému je před samotnou cestou nutné věnovat trochu pozornosti. Stát s nepojízdným vozidlem kdesi na jadranské magistrále je totiž černá můra snad každého řidiče.
Základem jsou kvalitní pneumatiky
To první, na co byste se měli se svým vozem zaměřit, jsou pneumatiky. Podle statistik vyráží až 70 % řidičů na své cesty za hranice země s podhuštěnými pneumatikami. Podhuštěná pneumatika znamená sníženou ovladatelnost vozu, vyšší spotřebu paliva a je také jednou z nejčastějších příčin nehod na cestách. Měkká rychle se otáčející pneumatika na dálnici se navíc rychle opotřebovává a je velmi jednoduché dostat defekt.
Nahuštění gum navíc zvládne každý uživatel vozu. Stačí jen doma vyndat kompresor, nebo zajet na kteroukoliv čerpací stanici a využít tamní zařízení pro dofukování pneumatik. Myslete na to, že pokud pojedete značně naloženi, je lepší pneumatiky nahustit na vyšší tlak než obvykle. U pneumatik navíc nezapomeňte zkontrolovat také kvalitu vzorku a rozhodně neopomeňte zkontrolovat ani stav rezervy.
Více se o kontrole stavu pneumatik můžete dočíst v tomto článku.
Zkontrolujte stav kapalin a brzd
Než vyrazíte, určitě zkontrolujte hladinu motorového oleje, chladící a brzdové kapaliny a také množství vody do ostřikovačů. Nikdy není na škodu mít v kufru přibalenou zásobu destilované vody. I tuto kontrolu můžete bez problému provést u sebe doma v garáži či na parkovišti.
Náležitou pozornost vyžaduje také brzdový systém. Měl by vás zajímat stav brzdových kotoučů, brzdového obložení a vyzkoušejte také účinnost a symetrii brzd. Zda je stav brzdného systému v pořádku, můžete opticky zkontrolovat sami. Vždy je však lepší svěřit tuto činnost do rukou odborníků v některém ze servisů. Tam totiž mohou objevit i problémy týkající se například tlumičů, které sami nerozpoznáte.
Buďte vidět
Před cestou také zkontrolujte funkčnost světel. Pokud světla nefungují, vyměňte žárovky. Zároveň si s sebou vezměte dostatečné množství náhradních žárovek a pojistek. Pokud navíc víte, že jsou vaše světlomety již zašlé, právě období předtím, než vyrazíte na dovolenou, je ideální k jejich rozleštění, případně nahrazení. Nezapomeňte také na to, že byste měli mít světla náležitě seřízená, abyste neoslňovali řidiče před sebou a zároveň jste viděli, kam směřujete. Obecně ovšem platí, že pokud chcete mít absolutní jistotu o stavu svého vozidla, je dobré jej vzít do servisu na preventivní prohlídku, kde mohou odhalit veškeré skryté závady. Nikdy neuděláte chybu tím, pokud si také nastudujete specifika přepravy po komunikacích zemí, přes které budete cestovat, pokud nějaká jsou.
Buďte připraveni
Zároveň si před cestou zkontrolujte povinnou výbavu. Zda máte trojúhelník, vestu a platnou lékárničku, tedy výbavu platnou ve většině evropských států. Nikdy se vám v kufru neztratí ani nějaké to nářadí. Ideální je hever, šroubovák a kleště. Neztratí se ani startovací kabely, případně stanice pro nouzový start motoru.
Obecně však platí, že byste se měli vybavit především dobrou náladou. Pokud jste vše svědomitě zkontrolovali, nemělo by se nic špatného stát. A pokud k nějakému problému přeci jen dojde, nezapomeňte, že se k vašemu povinnému ručení většinou vztahují i nejrůznější asistenční služby, které vám mohou pomoci vymotat se z leckteré šlamastyky, a vy si tak budete moci užívat dovolenou bez vrásek na čele. Přejeme šťastnou cestu a krásné zážitky.