Plynulý provoz a maximální bezpečnost vlastní i všech dalších účastníků provozu, by mělo být pro každého řidiče na prvním místě. Bohužel ne každý to tak má nastavené. Způsobem, jak hříšníky naučit správnému chování, jsou pokuty za porušení dopravních pravidel. V tomto článku se podíváme na nejčastější druhy pokut, které mohou řidiči v ČR dostat.
Překročení maximální povolené rychlosti
Jednou z nejběžnějších příčin pokut pro řidiče je překročení maximální povolené rychlosti na silnici. Rychlostní limity se liší podle typu silnice a oblasti. Pokuta za překročení rychlosti může být v závislosti na míře překročení poměrně vysoká a v některých případech může řidiče připravit o řidičský průkaz. V obci může pokuta za překročení rychlosti o 10 km/h dosáhnout 2 500 Kč. Pokud řidič překročí rychlost o více než 40 km/h, pokuta může být až 10 000 Kč. Na dálnici je pokuta za překročení rychlosti o 20 km/h kolem 2 500 Kč, ale při větším překročení může dosáhnout až 10 000 Kč. Vysoké překročení rychlosti je rovněž spojeno s bodovým trestem – řidiči je přičteno 5 bodů.
Dopravní nehoda
Pokud dojde k dopravní nehodě a řidič je shledán vinným, může mu hrozit pokuta a také soudní stíhání. Závažnost pokuty i trestního stíhání bude záviset na závažnosti nehody a zavinění řidiče. Za způsobení lehké dopravní nehody může být pokuta až 2 500 Kč, zatímco za způsobení těžké dopravní nehody může být pokuta až 50 000 Kč a sedmibodový trest, u nehody s usmrcením nebo těžkou újmou na zdraví řidiči dokonce hrozí odnětí svobody až na 10 let.
Ujetí od dopravní nehody
Sedmibodový trest a peněžní pokuta ve výši od 2 500 Kč do 5 000 Kč hrozí řidičům, kteří ujedou od dopravní nehody. Pokud tento přestupek hříšník udělá 2x během jednoho roku, může přijít na půl roku o řidičské oprávnění.
Neposkytnutí první pomoci
Velmi přísné tresty hrozí řidičům, kteří neposkytnou první pomoc při dopravní nehodě. Ačkoliv tento přečin není spojen s peněžním trestem, nepoctivému řidiči zde hrozí trest v podobě 7 bodů a odnětí svobody až na 2 roky.
Nezastavení na červené
Pokud řidič projede křižovatkou na červenou nebo bude ignorovat pokynu „Stůj“, hrozí mu pokuta od 2 500 Kč do 5 000 Kč a trest v podobě 5 bodů. Pokud tento přečin během roku spáchá vícekrát, může až na půl roku přijít o řidičák.
Ohrožení chodce na přechodu
Pokud řidič neumožní chodci na přechodu pro chodce nerušené a bezpečné přejití vozovky, může dostat pokutu ve výši od 2 500 Kč do 5 000 korun a trest v podobě 4 bodů.
Nedovolené předjíždění
V případě, že řidič předjíždí jiné vozidlo v úseku, kde je obecnou, místní nebo přechodnou úpravou předjíždění zakázané, hrozí mu pokuta od 5 000 až do 10 000 korun, trest 7 bodů a odnětí řidičáku až na 1 rok.
Špatné parkování
Špatné parkování je dalším důvodem pro udělení pokuty. To může zahrnovat parkování na místech vyhrazených pro osoby se zdravotním postižením, parkování na chodnících, či parkování v místech, kde je to zakázáno. Pokuty za špatné parkování mohou být poměrně vysoké. Pokuta za nesprávné parkování může být až 2 500 Kč. Kromě toho řidičům ve městech hrozí i postih v podobě botičky či odtahu. I tento postih je spojen s následným poplatkem.
Nezapnuté bezpečnostní pásy
Bezpečnostní pásy jsou základním prvkem bezpečnosti v autě. Stejně tak platí povinnost zajistit, aby připoutáni byli i cestující na zadních sedadlech. Pokuta za jízdu bez zapnutých bezpečnostních pásů může být až 2 000 Kč.
Řízení s mobilem v ruce
I za tento přestupek hrozí řidičům finanční a bodový postih. Řidiči může být udělena pokuta ve správním či trestním řízení ve výši od 1 500 Kč do 2 500 Kč a hříšníkovi „k dobru“ budou připočtené 2 body v rámci bodového systému. A není divu – řízení s mobilem v ruce totiž představuje jeden z nejčastějších důvodů dopravních nehod v ČR.
Alkohol za volantem
Důrazně se v ČR uplatňuje nulová tolerance k alkoholu za volantem. Pokuty za jízdu pod vlivem alkoholu mohou být vysoké, a řidiči, kteří poruší tuto zásadu, mohou přijít o řidičský průkaz a čelit dalším trestům. Pokuta za řízení s alkoholem v krvi může být až 25 000 Kč a má za následek ztrátu řidičského průkazu od 6 měsíců až na 1 rok. Za řízení pod vlivem alkoholu (nad 0,3 promile) či návykových látek bude také řidiči přičteno 7 bodů.
Pokuty za dopravní přestupky mohou udělovat jak státní policie, tak městská policie. Státní policie má pravomoc kontrolovat a udělovat pokuty na všech silnicích a dálnicích v ČR. Městská policie má pravomoc udělovat pokuty především v městských oblastech a může kontrolovat a pokutovat řidiče za porušení místních nařízení, například za špatné parkování.