Pokud chcete, aby motor vašeho automobilu bezchybně fungoval, nepodceňujte jeho péči. Zejména pak nezapomínejte pravidelně zkontrolovat a případně vyměnit olej.
Ačkoliv výměna oleje patří mezi nezbytné činnosti, které je potřeba pravidelně provádět, naše zkušenosti ukazují, že řada motoristů tuto problematiku značně podceňuje. Naprostým základem je, že výměna oleje u osobního automobilu by měla probíhat alespoň jednou za rok. Je hned několik faktorů, které tuto frekvenci ovlivňují, nicméně vyměňovat olej aspoň jednou ročně by měli i takzvaní „sváteční“ řidiči.
Pokud výměnu oleje nechcete vůbec řešit, svěřte ji specializovanému autoservisu, kde se o tuto činnost odborně postarají. Pokud se do výměny pustíte svépomocí, máme pro vás několik tipů, které je dobré dodržovat.
Kdy je potřeba olej vyměnit?
Obecně přesný interval výměny motorového oleje nelze jednoduše stanovit. Jeho životnost totiž ovlivňuje řada faktorů. Za optimální hranici pro výměnu oleje se považuje rozmezí 15-20 tisíc najetých kilometrů, případně výše uvedený interval jednoho roku. V případě, že k výměně oleje nedojde včas, hrozí zkrácení životnosti motoru. Pokud je v motoru nedostatek oleje nebo je olej nekvalitní či vyjetý, motor se rychleji zanáší a opotřebovává a v nejhorším případě riskujete jeho „zadření“.
Jak vybrat vhodný druh motorového oleje?
Při výběru správného oleje bychom měli dbát doporučení výrobce. To najdete v návodu k vozidlu, případně v servisní knížce. Výrobce může doporučit i konkrétní značku oleje, nicméně klíčové jsou tyto 2 údaje: viskozitní třída a výkonová specifikace.
Viskozitní třída se může označovat např. jako 5W-40 nebo 0W-30, kdy číslo před písmenem W udává startovatelnost motoru při nízké teplotě. Čím je toto číslo nižší, tím může být i nižší teplota, při které je ještě pro motor bezpečné vozidlo startovat. Písmeno W (winter) pak značí, že olej je možné používat celoročně. Číslo za písmenem W udává schopnost mazat motor při vysoké teplotě. Vyšší číslo poukazuje na vyšší tepelné zatížení motoru.
Klíčovou informací by pro motoristy měla být výkonová specifikace, která rozděluje oleje pro zážehové motory (A), vznětové motory bez filtru pevných částic (B) a motory s filtrem pevných částic (C).
Jak postupovat při výměně oleje?
Celý proces výměny motorového oleje by měl začít vypuštěním starého oleje. Nový olej by se tedy neměl přimíchávat do starého. Výjimkou jsou situace, kdy je potřeba olej jen trochu doplnit.
Pro jednodušší vypuštění starého oleje doporučujeme nejprve zahřát motor. Při vyšší teplotě olej řídne, díky tomu i lépe poteče. Následně pomocí heveru auto zvedněte. Při zvedání auta dbejte na to, že je auto bezpečně zabrzděné a hever umístěn na správném místě, kdy nehrozí poškození plechů či jiných částí vozidla.
Následně sundejte spodní kryt motoru a pod výpustní šroub umístěte nádobu, do které starý olej bezpečně vypustíte. Olej může kapat i několik hodin. Následně vyměňte olejový filtr. Jak sundat kryt, uvolnit výpustní šroub a vyměnit filtr najdete v návodu k vašemu automobilu.
Poté zašroubujte výpustní šroub, nasaďte kryt motoru a můžete sundat auto z heveru. Odměřte si množství oleje, které doporučuje výrobce a můžete nalít nový olej. Nezapomeňte průběžně kontrolovat jeho hladinu pomocí vysouvací rysky, na níž jsou uvedené hodnoty MIN a MAX. Hladina oleje musí být mezi těmito hodnotami.
Na závěr ještě doporučujeme nastartovat na chvíli auto a následně hladinu oleje znovu zkontrolovat a případně doplnit. Pak už stačí jen doplnit informaci o výměně oleje na příslušný štítek a do řídicí jednotky vozidla. A máme hotovo.
Jak zlikvidovat vyjetý olej?
Pokud olej vyměňujete svépomocí, musíte si také zajistit jeho ekologickou likvidaci. Již nějakou dobu mazací a motorové oleje nepodléhají režimu zpětného odběru, to znamená, že autoservisy již nemají povinnost od vás starý olej odebrat a ekologicky zlikvidovat. Motorový olej patří mezi nebezpečný odpad. Nejlepší cestou, jak jej zlikvidovat, je jeho odevzdání do příslušného sběrného dvoru případně uchování do doby, než proběhne svoz nebezpečného odpadu, který obce zpravidla alespoň jednou ročně zajišťují.
Pokud se na výměnu oleje necítíte, není nic snazšího než se domluvit na této činnosti se specializovaným autoservisem. Nebudete muset nic řešit, navíc dostanete záruku, že výměna proběhla správně a vyjetý olej byl ekologicky zlikvidován.